09:00-21:00

ראשון-שישי

מרכז הבמה

רחוב הכרמל 20 קומה א' גני תקווה

03-6037777

info@everestn.co.il

Compare Listings

דגשים חשובים למכירת ורכישת דירה

דגשים חשובים למכירת ורכישת דירה

רכישה או מכירה של נדל”ן הינה, בדרך כלל, עסקה גדולה יותר אותה מבצע אדם פרטי בחייו, הן באשר מדובר ברכישת “בית/דירה” או מכירתו והן באשר מדובר בעסקה בעלת היקף כספי רב. בנוסף, לעסקת נדל”ן השלכות מס רבות.

מימד נוסף בעסקת נדל”ן הינו מימד ההשקעה, ישנם נכסים הנרכשים לשם השקעה – פעולה כלכלית טהורה.

למרות זאת, רבים מנהלים עסקת נדל”ן באופן רשלני, כאילו מדובר ברכישת רכב או מכירתו. הם מחפשים באתרי מכירות נדל”ן, עושים סקר זריז וחפוז, מתייעצים עם בני משפחה וחברים ולא עם אנשי מקצוע, לוקחים משכנתא בבנק בו יש להם חשבון בנק מזה שנים רבות, ואף מסכימים שעורך הדין של הצד השני ייצג אותם בעבור סכום סמלי.

איתור הנכס

שלב ראשון ברכישת נדל”ן הינו איתור נכס המתאים לצרכים של הרוכש. האם די בגלישה באתרי מכירות נדל”ן באינטרנט כדי לאתר את הנכס האופטימאלי? התשובה היא לא! על הרוכש לעשות שימוש בכל המשאבים העומדים לרשותו, אף על פי שלעיתים יהא עליו לשלם עבור חלק מהם. היכולת של אדם לאתר בדיוק את הנכס הנכון עבורו מוגבלת. האדם הממוצע איננו איש מקצוע בתחום הנדל”ן, אין הוא בקי בהיבטים השונים הרלוונטיים לתחום.

אסביר טענה זו. יש להבחין בין רוכש הרוכש “בית/דירה”, רוכש המחפש נדל”ן כדי להתגורר בו עם משפחתו, נדל”ן אשר עדיף לרוכש שיהיה באזור בו הוא חי, נדל”ן אשר יענה מבחינה פיסית על צורכי המשפחה מבחינת מספר הנפשות וכיו”ב, לבין רוכש הרוכש “נכס”, רוכש המחפש נדל”ן כדי להניב ממנו פירות כלכליים, נכס להשכרה, נכס אשר טמון בו פוטנציאל לרווח עתידי – בנכס כזה השיקול חייב להיות כלכלי טהור.

שימוש בשירותו של מתווך

שימוש בשירותו של מתווך הינו דבר יעיל מאוד. מתווך הינו איש מקצוע החשוף למגוון רחב של נכסים, המצוי בפרטי הפרטים של הנכס אותו הוא מציג, הצדדים החיוביים שבו והצדדים השליליים שבו. כמובן, עדיף לעשות שימוש בשירותו של מתווך המוכר לרוכש או בחברת תיווך מוכרת שיש לה מוניטין רב. הנטייה של רוכשים רבים לא לעשות שימוש בשירותיו של מתווך ברורה. אחרי הכל ההוצאה עשויה לנוע בין אחוז לשניים מגובה העסקה, עלות גבוהה מאוד. רוב הנכסים היקרים במדינה נמכרו באמצעות מתווך. כלומר, דווקא אותם בעלים של נכסים ורוכשים אשר הסכומים בהם הם סוחרים גבוהים מאוד ומדודים במספר מיליוני שקלים עושים שימוש בשירותיו של מתווך. הסיבה לכך היא שאנשים בעלי ידע כלכלי רב יודעים, כי התרומה של המתווך עשויה ברוב המקרים להצדיק את תשלום שכר טרחתו ועל כן עושים שימוש בשירות זה.

 

שימוש בשירותו של עורך דין

שימוש בשירותו של עורך דין הינו חשוב מאין כמותו בעסקת נדל”ן. איזה עורך דין יש לבחור? האם כל עורך דין יכול לתת מענה לכל הפנים של עסקת נדל”ן? התשובה היא לא! יש לבחור עורך דין בעל מוניטין, עורך דין מקצועי בתחום, עורך דין בעל ידע במיסוי מקרקעין ועוד.

ישנם כל כך הרבה היבטי מס בעסקת נדל”ן שאדם ממוצע לא בקי בהם, שהמשמעות של רכישת שירותיו של עורך דין הינה הכרח. לא מומלץ, גם, לעורך דין שאיננו בקי בתחום הנדל”ן ללוות עסקאות מסובכות, דבר אשר עלול להוביל אותו לתביעות שמהותן היא רשלנות מקצועית.

“זה התחום שיש בו הכי הרבה רשלנות, מאחר שהוא נראה קל לכאורה, נגיש ולא נתפס כמסובך. הרבה עורכי-דין שלא עוסקים במקרקעין כעניין שבשגרה מתפתים לעסוק בו כשנקרית בדרכם עסקה במקרקעין. הבעיה היא שהם לא תמיד מיומנים, ומוצאים עצמם נכשלים בעבירות של רשלנות”. (יו”ר ועד מחוז תל-אביב והמרכז בלשכת עורכי-הדין).

עסקת נדל”ן גוררת אחריה חבויות שונות במס. רכישת מקרקעין חייבת במס רכישה על פי חוק מיסוי מקרקעין, גובה המס תלוי במספר תנאים: האם מדובר מדירה? האם מדובר בדירתו היחידה של הרוכש וכיו”ב שאלות שהתשובה להן מובילה לחבות שונה במס רכישה. מכירת מקרקעין חייבת במס שבח על פי חוק מיסוי מקרקעין, גובה המס תלוי במספר תנאים: מתי נרכש הנכס, כמה שנים עברו מאז מכירת הנכס הקודם על ידי אותו מוכר, האם נתקבל הנכס בירושה וכיו”ב שאלות להן השלכות רבות על גובה המס. לחבות במס שבח ישנם סייגים, ישנם סכומים שניתן לנכותם מהסכום החייב במס.

בהשוואה לגובה שכר טרחתו של עורך דין בעסקת נדל”ן, התרומה העשויה לנבוע משירותו של עורך דין, גבוהה מ”הנזק” בתשלום שכר טרחה.

img

אוורסט יזמות ושיווק נדלן

פוסטים קשורים

האינטרנט בשרות צרכני הנדל”ן, מיתוסים מול מציאות

הפריצה המסחררת של רשת האינטרנט לחיינו חוללה מהפכה...

המשך לקרוא
מאת אוורסט יזמות ושיווק נדלן

הצטרף לדיון